Levandulový sirup

04.07.2017

Tak a je to tady! Pro levanduli mám prostě slabost. Zbožňuji její vůni, květy, barvu..no prostě všechno. Moje mamka má na zahradě levandule spoustu a já se kaž´dý rok nemůžu dočkat až začne kvést, abych z ní mohla dělat sirup a nasušit si ji. Vždycky, když si potom dávám levandulovou limonádu, je to takový můj kousek léta, který si znovu užívám. Nasušenou ji používám na pečení a nebo do koupele se solí. Zkrátka levandule není nikdy dost! 

Tento sirup dělám už několik let. Když jsem ho dělala poprvé našla jsem spoutu receptů na tuhle fialovou nádheru, ale žádný se mi nelíbil, takže jsem je nakombinovala snad všechny dohromady. Naštěstí to nedopadlo jako s pejskem a kočickou, když vařili dort! Spíš naopak. Všichni, kdo sirup ochutnali (a že jich nebylo málo) se po něm oblizovali. Takže pokud máte levanduli a nevíte co sní, hurá do vaření. No a kdyby se vám přece jen nechtělo, nebo levanduli zrovna nemáte po ruce, skočte si na levandulovou limonádu do brněnské kavárny Alfa, tam ho nějakou dobu mít budou. Ale neotálejte minulý rok vydržel jenom měsíc :D


1 hodina + 24 hodin louhování


Ingredience:

70g levandule (květy i se stonkem, viz fotka níže)

40g kyseliny citrónové

2 chemicky neošetřené citróny

6 tyčinek skořice (nebo badyán)

1,5 kg třtinového cukru nebo 750g třtinového cukru a 750g medu

2l vody

Postup:

1. Levanduli zalijeme dvěma litry vody a povařime jednu minutu. Odstavíme z plotny a přidáme kyselinu citrónovou, citróny nakrájené na kolečka a koření. Hrnec zaklopíme a necháme louhovat aspoň 24 hodin.

2. Přes plátýnko přecedíme levandulovou vodu. Důkladně vymačkáme veškerou tekutinu z levandule a citrónů. Levandulová voda by měla mít růžovo-fialovou barvu. 

3. Levandulovou vodu přivedeme k varu a přisypeme cukr (a med). Mícháme dokud se cukr (a med) nerozpustí a na mírném ohni vaříme cca 5 minut. Na hladině se nám bude tvořit pěna, když se začne ztrácet, můžeme sirup odtavit z ohně. Pokud použijeme jako sladidlo i med, pěny se nám bude tvořit větší množství. Z hladiny ji v průběhu vaření sbíráme, aby se díky ní, sirup nekazil.

4. Ještě horký sirup lijeme do čistých lahvý a hned uzavřeme. Pokud se nám do sirupu, během vaření, dostala nějaká nečistota, do lahví lijeme opět přes plátýnko. Předejdeme tak předčasnému zkažení sirupu.

TIP: Pokud zrovna nemůžete sehnat chemicky neošetřené citróny, nechte je máčet v octové vodě. Do dvou litrů vody zamíchejte tři lžice octa a do této octové lázně umístěte citróny na deset minut. Po vyjmutí je důkladně umyjte horkou vodou. Díky octu se z citrónové kůry dostanou chemikálie a škodlivé látky, které obsahují.

TIP: Sirup do kterého použijete jako sladilo i med, bude méně sladký. Limonáda ze sirupu bude o to víc osvěžující a obohacená o další chuťovou složku a spoustu vitamínů, které med obsahuje.